• English - zmień język serwisu na angielski
 • русский - zmień jezyk serwisu na rosyjski
 • PUP Gliwice

  Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

  • Informacje ogólne

  Bezpieczne wyjazdy do pracy

  Gdzie szukać informacji o agencjach zatrudnienia?

  Legalne prowadzenie działalności agencji zatrudnienia wymaga w Polsce uzyskania wpisu do rejestru agencji zatrudnienia. Rejestr prowadzony jest przez Marszałków Województw. Dokumentem potwierdzającym wpis do do ww. rejestru jest wydawany agencji zatrudnienia certyfikat.

  Wykaz legalnie działających agencji zatrudnienia znajdziesz na stronie: www.kraz.praca.gov.pl

   Jak zabezpieczyć się przed nielegalnymi agencjami pośrednictwa pracy? Staraj się postępować zgodnie z poniższymi radami:

  1. Sprawdź czy agencja zatrudnienia posiada certyfikat (sprawdzenia można dokonać z wykorzystaniem wyszukiwarki jw.)
  2. Nie korzystaj z ofert pracy zamieszczanych w prasie zawierających jedynie numer telefonu komórkowego lub informacje o nieuzasadnionych atrakcyjnych zarobkach.
  3. Odmawiaj spotkań z pośrednikiem pracy poza biurem firmy (np.: na dworcu itp.)
  4. Nie płać pośrednikowi "z góry" i bez pokwitowania. Nawet dowód wpłaty na konto pośrednika /oszusta-nie daje Ci szans na odzyskanie wpłaconej kwoty.
  5. Agencja zatrudnienia kierująca do pracy za granicą ma obowiązek zawarcia z osobą kierowaną do pracy pisemną umowę , określającej, m.in.: pracodawcę, warunki pracy, płacy i ubezpieczenia, kwoty należne agencji zatrudnienia z tytułu poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy (art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Umowa ta nie jest umową o pracę, zawieraną z pracodawcą.
  6. Informacje o działalności nielegalnych pośredników pracy należy zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy (www.pip.gov.pl) oraz na policję lub do prokuratury. 

  Jeśli padniesz ofiarą:

  • przestępstwa handlu ludźmi-skontaktuj się z Krajowym Centrum Integracyjno-Konsultacyjnym dla Ofiar Handlu Ludźmi w Warszawie, tel. 22 628 01 20, e-mail:  ,
  • jakiegokowiek innego przestępstwa-niezwłocznie skontaktuj się z policją.

  Bezpieczne wyjazdy do Holandii !!

  Uprzejmie informujemy, że na krajowej stronie EURES-eures.praca.gov.pl, w zakładce "Polecamy uwadze" oraz zakładce "Poznaj warunki życia i pracy/Holandia/Inne żródła informacji", został zamieszczony film w języku polskim, skierowany do osób planujących wyjazd do Holandii w celach zarobkowych. Film przedstawia specyfikę podejmowania pracy w Holandii oraz praktyczne wskazówki jak bezpiecznie zorganizować swój wyjazd do tego kraju.

  Film informacyjny dla migrantów zarobkowych tutaj

  Utworzono: 2014-03-13 13:49 | Redagował: Maria Gramala 2015-07-31 13:55
  Drukuj Zapisz jako pdf Odwiedziny: 1611

  Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl